ورق st37 چیست - شرکت صدرا پروفیل کاوه قیمت روز ورق سیاه اس تی 37...
سلام👋
هر سوالی دارید بپرسید؟
ورق st37 چیست - شرکت صدرا پروفیل کاوه قیمت روز ورق سیاه اس تی 37...
ورق شیت :    408.000ریال پروفیل مبارکه :     398.000 ریال پروفیل گیلان:    396.500 ریال

شماره تماس : ‏04134479681

آدرس کارخانه : تبریز - جاده آذرشهر نرسیده به پلیس راه جنب کوی ماندگار

ایمیل : info@fouladmovahed.com

ورق سیاه

ورق st37 چیست

فهرست مطالب

اگر بخواهیم تعریفی کلی از ورق سیاه موسوم به ورق st37 ارائه دهیم، باید بگوییم ورقی است که با نورد گرم ساخته می شود و به خاطر مقاومت بالا و خواص مکانیکی فوق العاده ای که دارد، در صنایع مختلف و نیز در ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارد. این ورق سیاه که تحت استاندارد DIN 17100 آلمان ساخته می شود، یکی از اصلی ترین فولاد های غیر آلیاژی است و در حقیقت این مقطع از ورق، در بسیاری از صنایع جهان کاربرد دارد. این ورق در دمای بالاتر از 930 درجه سانتی گراد به واسطه فرآیند نورد گرم استخراج شده و علت اینکه به آن سیاه می گویند هم این است که سطح آن مات و غیر یکنواخت است. درحالت کلی ورق های تولید شده از روش نورد گرم را ورق سیاه می گویند. در این مقاله می خواهیم به پرسش ورق st37 چیست پاسخ جامع تری بدهیم. و نیز در خصوص قیمت ورق سیاه و نحوه خرید ورق سیاه شما را راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید.

مشخصات ورق سیاه

همانطور که گفتیم ورق سیاه در یک دمای بسیار بالا ساخته می شود (930 درجه سانتی گراد) که بالاتر از دمای ریکریستالیزیشن یا همان تبلور دوباره فلزات است! در مورد ضخامت این ورق نیز باید گفت که کمترین مقدار آن 2mm است که به علت اکسیداسیون سطح آن، از کیفیت بالایی مطلوبی برخوردار نیست. توجه داشته باشید که سطح این آهن نیز صاف نیست و دارای ناهمواری هایی است. همانطور که می دانید زمانی از این جنس ورق ها استفاده می شود که استحکام سطح بالایی نیاز است. کاربرد اصلی این ورق برای تولید پروفیل است. توجه کنید که ورق فولادی دارای انواعی است که یکی از آنها ورق سیاه است.

جالب است بدانید که چون درصد کربن در این ورق پایین است، جوش پذیری بالایی داشته و به این دلیل که قدرت را پس از جوشکاری به گونه ی خوبی حفظ می کند، همواره مورد توجه مهندسان عمران و صنایع بوده است. دقت داشته باشید که از این ورق در ساخت مقاطع فولادی متنوع همچون تیرآهن، نبشی، میلگرد، ورق، پروفیل و ناودانی استفاده می شود.

مفهوم st37 در یک کلام

اگر دقت کرده باشید، فولادهای مختلف را از روی عدد st آنها می توان شناخت. مواردی همچون عناصر تشکیل دهنده، استحکام و درجه مرغوبیت آن به کمک حروف و اعداد مشخص می شوند. برای شناسایی فولادهای معمولی ساختمان از st استفاده می کنند. همانطور که احتمالا می دانید، پس از این دو حرف، اعدادی قرار می گیرند که استحکام کششی فولاد بر حسب نیوتن بر میلی متر مربع بدست می آید. برای بدست آوردن این مقدار کافیست عدد پس از st را در 9.81 ضرب کنید. معمولا در معرفی کامل ورق ها، پس از این عبارت یک خط تیره آمده و با عدد 1 تا 3 موارد ذیل معرفی می شود:

 • درجه ۱: برای کارهای معمولی که نوشته نمی شود.(معمولی)
 • درجه ۲: برای کارهای مهم (متوسط)
 • درجه ۳: فولادی که آرام ریخته گری شده و دارای درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری خوب است.(کیفیت بالا)
ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه از ورق سیاه ساخته می شود

ورق گالوانیزه از ورق سیاه تولید می‌شود

همانطور که گفته شد، موارد کاربرد ورق سیاه بسیار متنوع بوده و از جمله آنها می توان به تولید ورق گالوانیزه اشاره کرد.گالوانیزه کردن به این معناست که می خواهیم آهن را در برابر زنگ زدگی ایمن کنیم. به این منظور در فرایند گالوانیزاسیون، یک لایه رویی به منظور پوشاندن سطح خارجی ورق سیاه انجام می شود.

برترین صنایع مصرف کننده فولاد
ادامه مطلب

انواع ورق سیاه

ویژگی های مختلفی همچون ترکیب شیمیایی، نوع بسته بندی و نیز جایی که ورق سیاه در آن به کار می رود، موجب شده که این محصول از جهات مختلفی دسته بندی شود.

انواع ورق سیاه از نظر ظاهری

از نظر ظاهری اگر بخواهیم بررسی کنیم، ورق بازار به دو دسته شیت و رول در بازار تقسیم می شود. نوع شیت همانطور که از نام آن پیداست، بصورت صفحه ای است. اگر شما ورق را به شکل صفحات تخت یافتید، از نوع شیت است. در حالت رولی اما ورق ها به گونه ای هستند که به شکل دایره حول یک محور پیچیده شده اند. اگر ورق به این شکل باشد، نام های دیگری همچون کویل ورق سیاه، رول ورق سیاه و یا رول پیچی می گویند.

1- ورق سیاه شیت:

این نوع ورق به خاطر دارا بودن ابعاد بسیار دقیق، فابریک نیز خوانده می شود. در مورد اندازه و ابعاد ان نیز اگر بخواهیم صحبت کنیم، باید بگوییم که این نوع ورق در ضخامت بالای 15 میل و در ابعاد متنوعی موجود است.

ورق سیاه شیت

ورق سیاه از نوع شیت

2- کویل ورق سیاه:

این نوع ورق اما دارای ضخامتی بین 2 تا 15 میل است و رقم اندازه عرض آن نیز بین چند عدد خاص است که عبارتند از 1000، 1250، 1500 و 2000 میلی متر. اما طول آن در اندازه های دلخواه مشتری از کویل بریده می شود.

ورق سیاه رولی

ورق سیاه از نوع رول

انواع ورق سیاه از نظر گرید

در اینجا دسته بندی بر اساس شماره st است. در یک تعریف کلی اگر بخواهیم بگوییم به گرید های بین st33 تا st52 ورق سیاه گفته می شود. یک قانون نانوشته است که به ورق st37 ورق سیاه ساختمانی و به ورق st52 ورق سیاه صنعتی گفته می شود. دقت کنید که در اصل ورق سیاه همان ورق st37 است که ما در اینجا در حال تشریح آن هستیم.

تفاوت ورق سیاه st37 و st52

همانطور که گفتیم از ورق st37 بیشتر در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود و علت هم این است که جوش پذیری و خواص مکانیکی این نوع ورق برای این کار بسیار مناسب است. اما در صنایع به علت اینکه st52 میزان کربن بیشتری دارد و در نتیجه وزن مصرفی آن کمتر از st37 می باشد، از ورق سیاه st52 استفاده می شود. همچنین توجه داشته باشید که استحکام st52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی در آن از st37 بیشتر است در عین حال که قیمت ان دو هم تفاوت چندانی با هم ندارد.

فرایند ساخت ورق st37

مواد اولیه ای که ورق سیاه را از آن می سازند، اسلب یا تختال است. تختال در حقیقت یک محصول میانی فولادی و یک محصول نیمه ساخته ریخته گری شده می باشد که از خلال پروسه نورد شمش و فرآیند ریخته‌گری پیوسته تولید می شود. سطح مقطع این ماده مستطیلی بوده که طولی معادل 4 تا 12 متر و عرض آن حدودا بین 650 تا 2000 میلی متر می باشد. ضخامت آن هم بین 200 تا 250 میلی متر است.

تفاوت میلگرد و آرماتور
ادامه مطلب

همانطور که می دانید، برای تولید ورق سیاه از روش نورد گرم بهره می برند. به این صورت که در ابتدا تختال را در داخل یک کوره با دمای 1280 درجه سانتی گراد می گذارند و وقتی که نرم شد، آن را از کوره خارج می کنند. در مرحله بعدی این ورق را از یک سری غلتک ها عبور می دهند تا تمامی ناهمواری ها و ناصافی ها و پوسته های اضافی از سطح آن زدوده شود ورق صاف گردد. در آخرین مرحله از نورد گرم تختال مذکور صاف شده و سپس از یک سری قفسه ها عبور می کند. در اینجا فرایند نورد به پایان می رسد. در نهایت ورق را روی یک میز خنک کننده می گذارند تا سرد شود.

کاربرد ورق سیاه st37

همانطور که گفتیم این ورق کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف دارد چراکه ورق سیاه مواد اولیه موردنیاز بسیاری از صنایع است. این ورق به خاطر شکل دهی خوبی که دارد در صنایعی چون تانکرهای سوخت و آب و سایر مواد شیمیایی پرکاربرد است. در صنعت کشتی سازی نیز این ورق بسیار استفاده می شود و علت آن هم این است که مقاومت این ورق در برابر نیروهای عمودی و امر سایش بی نظیر است. از دیگر موارد کاربرد ورق سیا می توان به صنعت خودروسازی اشاره کرد که از آن در کف اتومبیل ها و نیز دیگر بخش هایی که در معرض سایش قرار دارند، استفاده می شود.

در پتروشیمی ها از این ورق در ساخت تانکر و سایر بخش های صنعتی و سازه ای استفاده می شود. کشاورزی و ساختمان سازی از دیگر صنایعی هستند که ورق سیاه به وفور در آنها کاربرد دارد. برای ساخت تجهیزات کشاورزی و مخصوصا در ساخت چرخ دنده های بزرگ از این ورق استفاده می شود. همچنین در ساخت سازه های پوسته ای و نیز در صنعت سوله سازی این ورق به شدت پرکاربرد است و در واقع کاربرد اصلی این ورق همانطور که در بالا هم گفته شد، در بخش ساختمان سازی است. بطور خلاصه از جمله کاربردهای ورق سیاه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • سازه‌های ساختمانی
 • ساخت مقاطع فولادی مانند پروفیل، میلگرد، نبشی، تیرآهن
 • صفحه ستون ساختمان
 • لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباسشویی
 • ساخت نبشی و ناودانی
 • بدنه خودرو
 • ساخت دستگاه صنعتی
 • ورق پانچ و صفحات مشبک
 • آبگرمکن سازی
 • ساخت تیرآهن
 • ساخت تجهیزات کشاورزی
 • ساخت مخازن کشتی در صنعت کشتی سازی
 • تانکرسازی و مخازن و لوله های نفتی
 • صنایع فلزی سنگین
 • و گاردیل سازی و تجهیزات ترافیکی.
کاربرد ورق سیاه

کاربرد ورق سیاه در ساختمان سازی و صنعت

ابعاد ورق سیاه st37

ورق های سیاه st37 در ابعاد متنوعی در بازار موجود هستند. ورق های سیاه در ضخامت 2 تا 100 میل موجود هستند. اگر ضخامت ورق سیاه زیاد باشد به ان ورق سنگین گویند. اندازه طول نیز از 1 تا 2 متر متغیر است. اگر شما به دنبال خرید ورق با ابعاد دلخواه هستید، بهتر است ورق های کویلی خریداری کنید. در حالت فابریک هم می توان در هر ابعاد و اندازه ای دست به تولید زد. ابعاد مرسوم و پرکاربردتر ورق سیاه را در ادامه ذکر می کنیم:

 • شیت ۱*۲ متر
 • شیت ۱/۲۵*۲/۵۰ متر
 • شیت ۱/۵*۳ متر
 • شیت ۱*۶ متر
 • شیت ۱/۲۵*۶ متر
 • شیت ۱/۵*۶ متر
 • شیت۲ *۱۲ متر
 • رول عرض ۱۰۰ سانت
 • رول عرض ۱۲۵ سانت
 • رول عرض ۱۵۰ سانت
خرید و فروش سپری
ادامه مطلب

وزن ورق سیاه

وزن المانی است که کاملا به کارخانه تولید کننده ورق برمی گردد و نمی توان انتظار وزن یکسان از ورق های تولید شده از کارخانه های مختلف را داشت. برای پی بردن به وزن ورق سیاه دو راه دارید. یکی اینکه به کاتالوگ منتشر شده از سوی تولید کننده مراجعه کنید و ببینید که وزن ورق تولید شده چقدر است. راه دیگر این است که با در دست داشتن مقادیری همچون ابعاد و ضخامت و مخصوصا چگالی ورق، از طریق فرمول زیر وزن را محاسبه کنید:

طول ورق (متر) × عرض ورق (متر) × ضخامت ورق (میلی متر) × چگالی ورق = وزن ورق (کیلوگرم)

چرا به ورق نورد گرم، ورق سیاه می‌گویند؟

همانطور که پیشتر اشاره شد، سطح ورق سیاه صاف نیست و حالتی مات و کدر دارد. علت آن هم این است که یک حالت اکسیدی روی ورق ایجاد شده و نیز اجزای تشکیل دهنده آن نیز ذوب می شود و این حالت کدری را ایجاد می کند.

نورد گرم

نورد گرم ورق سیاه

قیمت ورق سیاه

توجه داشته باشید که چون ورق سیاه از آهن ساخته شده است، قیمت آن نیز متاثر از قیمت آهن است. در این روزها قیمت آهن با نوسانات شدیدی مواجه است و علل متعددی دارد که از مهم ترین آنها می توان به تورم داخلی کشور، قیمت جهانی آهن، هزینه حمل و نقل و… اشاره کرد. البته فاکتور دیگری که روی قیمت ورق سیاه درخواستی شما تاثیر می گذارد، ابعاد و ضخامت ورق و نیز فاصله از مبدا آن است که بستگی به پروژه شما دارد و رقم ثابتی نیست. از دیگر عوامل تعیین کننده برش کاری و دیگر تمهیداتی است که روی ورق انجام می گیرد و باعث نوسان در قیمت ان می شود.

کارخانه: 04132452641        دفتر فروش: 04134456683

نتیجه گیری

در این مقاله سع کردیم به هر ان چیزی که به ورق سیاه مربوط می شود پرداخته و چیزی را در این خصوص از قلم نیندازیم. مواردی از قبیل مفهوم ورق سیاه، انواع ورق سیاه، کاربرد ورق سیاه در صنایع مختلف، ابعاد ورق سیاه، نحوه محاسبه وزن ورق سیاه و عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت ورق سیاه. اگر شما تجربه یا دانسته بخصوصی در این مورد دارید که فکر می کنید در این نوشتار نیامده است، آن را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

امتیازدهی

یک پاسخ به “ورق st37 چیست”

 1. علی فرض الهی گفت:

  با سلام
  عرض اکسیداسیون ورق هنگام برش گرم ان چقدر است اگر با ضخامت ورق ارتباط دارتوضیح بفرماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی نوشته ها

دسته بندی محصولات