تشریح کامل فرایند فرمینگ ورق یا رول فرمینگ - شرکت صدرا پروفیل کاوه فروش انواع ورق فولاد
سلام👋
هر سوالی دارید بپرسید؟
تشریح کامل فرایند فرمینگ ورق یا رول فرمینگ - شرکت صدرا پروفیل کاوه فروش انواع ورق فولاد
ورق شیت :    395.000ریال پروفیل مبارکه :     390.000 ریال پروفیل گیلان:    – ریال

شماره تماس : ‏04134479681

آدرس کارخانه : تبریز - جاده آذرشهر نرسیده به پلیس راه جنب کوی ماندگار

ایمیل : info@fouladmovahed.com

ورق فولادی

فرمینگ ورق یا رول فرمینگ چیست؟

فهرست مطالب

ورق محصولی از جنس فولاد است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. از شمش های فولادی در فرایند رول فرمینگ به ورق هایی دست پیدا می کنند که در صنایع مختلفی همچون ساخت سقف عرشه فولادی کاربرد دارد. اما در کلیت فرمینگ ورق یا رول فرمینگ چیست؟ به چه شکلی انجام می شود و مزایایش چیست؟ با فولاد موحد همراه باشید تا هر یک از این مباحث را با دقت بررسی کنیم.

فرمینگ چیست؟

هر وقت بخواهیم ورقی را از شکلی به شکل دیگر دربیاوریم، از عملیات فرمینگ یا فرم دهی استفاده می کنیم. در کل به فرایند فرم دهی و شکل دادن به فلزاتی از قبیل استیل، گالوانیزه، آلمینیوم، آهن و … فرمینگ گفته می شود.

تعریف بین المللی رول فرمینگ

 وقتی شما به موازات خطوط خمش فولاد، به نوار فولادی شکل می دهید، در واقع در حال انجام عملیات رول فرمینگ هستید. این فرآبند بواسطه چندین جفت نورد کانتور شده انجام می گیرد. به بیان ساده تر اگر بخواهیم این فرایند را تعریف کنیم، شکل دهی به ورق های فلزی که به لحاظ طولی هم راستا و موازی با خطوط خمش هستند.

توجه داشته باشید که رول فرمینگ تکنولوژی بسیار کارآمد است که به واسطه آن می توان انواع شکل ها را به ورق فولادی داد و آن را به طرح های مختلفی درآورد. ورق های رنگی گالوانیزه که برای سطح رویی ساختمان به کار می روند و ظاهرشان اهمیت دارد، پیش از رنگ کردن و استفاده شدن، توسط دستگاه فرمینگ به آنها شکل داده می شود.

توجه داشته باشید که از طریق همین فرآیند ورق را به مقاطع مختلفی همچون لوله، پروفیل، قوطی و … درمی آورند. این فرایند در دمای معینی انجام می گیرد و  در حال انجام آن، ضخامت ورق فولادی هیچ تغییری نمی کند. به جز قسمت های منحنی که ممکن است در آن نقاط قدری نازک تر شوند. اما اگر شما قصد انجام کاری را دارید که نیاز است ضخامت ورق در حین انجام کار کمتر شود، دستگاه رول فرمینگ غلتک هایی دارد که می تواند ضخامت ورق را کم کند.

نوآوری‌ها و روند تکامل در صنعت آهن‌آلات
ادامه مطلب

انواع فرمینگ ورق

فرمینگ ورق به دو صورت انجام می شود که عبارتند از:

  1. فرمینگ گرم (برای ورق های ضخیم)
  2. فرمینگ سرد (مخصوص ورق با ضخامت کم)
فرمینگ ورق

انواع فرمینگ ورق

در ادامه تعریفی کلی از هر یک ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

1- فرمینگ گرم:

ورق های با ضخامت زیاد، سخت تر بوده و دیرتر شکل و فرم می پذیرند. به همین علت برای فرم دادن به آنها از روش فرمینگ گرم استفاده می شود. بالا بردن دما در راحت تر انجام شدن فرآیند شکل پذیری تاثیر دارد. اما دقت داشته باشید که ورق هایی که با روش نورد گرم تولید می شوند، نسبت به محصولات نورد سرد دارای طرفداران کمتری هستند. برخی از محصولات تولید شده از طریق نورد گرم عبارتند از: تیرآهن، نبشی و ورق های ضخیم فرم داده شده مثل پلیت.

همین امر هم باعث شده که اکثریت کارخانه ها فرایند نورد سرد را به گرم ترجیح داده و تنها کارخانه های معدودی هستند که با روش نورد گرم کار می کنند.

2- فرمینگ سرد:

در این روش همانطور که از نام آن پیداست، دما را در حین انجام عملیات فرمینگ خیلی بالا نمی برند اما چون ضخامت ورق ها کم است، در همان دما هم عملیات فرمینگ به خوبی انجام می پذیرد. همچنین در این روش ماده اولیه مورد نیاز برای رول کردن ورق ها تختال و کلاف است.

همه چیز در مورد آرماتور طولی و عرضی
ادامه مطلب

فرمینگ به چه صورتی انجام می شود؟

دستگاه فرمینگ یک سری ایستگاه ها دارد که در آنها تعدادی غلتک فولادی قرار گرفته است. هنگامیکه ورق از این ایستگاه ها عبور می کند، شکل مورد نظر را به خود می پذیرد. غلتک ها در این دستگاه ها باعث به حرکت درآوردن ورق ها می شوند. عملیات دیگری که در این فرایند بر روی ورق ها انجام می گیرد، پانچ است که یک سری برجستگی را بر روی ورق ها ایجاد می کند. توجه داشته باشید که خود دستگاه های فرمینگ دارای انواعی هستند که به این صورت دسته بندی می شوند:

  • دستگاه فرمینگ سبک
  • دستگاه فرمینگ سنگین
  • ساخت رول فرمینگ

که دستگاه رول فرمینگ جهت تولیدهایی در تیراژ بالا، پروفیل های بلند و باریک، مقاطع U شکل و پیچیده و خاص و پانچ های یک شکل به کار می رود.

مزایای فرمینگ ورق

مزایای فرایند رول فرمینگ

مزایای فرایند رول فرمینگ

این فرایند دارای مزیت هایی است که از بین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • فرمینگ انواع مختلف ورق
  • دقت، کیفیت و قوام بالا
  • بدون محدودیت در اندازه (مخصوص تولید برای تمام اندازه ها)
  • و حجم بالا با هزینه کمتر
کارخانه: 04132452641        دفتر فروش: 04134456683

نتیجه گیری

رول فرمینگ یا فرمینگ ورق به فرایند شکل دادن به ورق های فولادی گفته می شود که قرار است در صنایع مختلف به کار روند. این فرایند دارای انواعی است که آنها را برشمردیم و نیز مزایای آن را نیز بیان کردیم. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی نوشته ها

دسته بندی محصولات