نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن - شرکت صدرا پروفیل کاوه
سلام👋
هر سوالی دارید بپرسید؟
نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن - شرکت صدرا پروفیل کاوه
ورق شیت :    400.000ریال پروفیل مبارکه :     395.000 ریال پروفیل گیلان:    394.000 ریال

شماره تماس : ‏04134479681

آدرس کارخانه : تبریز - جاده آذرشهر نرسیده به پلیس راه جنب کوی ماندگار

ایمیل : info@fouladmovahed.com

محاسبه تحمل بار تیرآهن

نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن

فهرست مطالب

تیرآهن بعد از میلگرد یکی از مهم‌ترین و کلیدی ترین مصالح در ساخت سازه و ساختمان به حساب می‌آید. تیرآهن در ساختمان و سازه وظیفه تحمل بارهای وارده بر سازه را به عهده داشته و تحمل بار بالایی هم دارد. بارهای وارد بر ساختمان می‌تواند استاتیکی یا دینامکی باشد و تیرآهن بارهای وارده را به ستون ها و دیوارها منقل کرده تا این بارها در نهایت به فونداسیون و زمین منتقل شوند.
تیرآهن ها تحمل بار متفاوتی داشته و عوامل مختلفی بر میزان تحمل بار وارده بر تیرآهن تاثیرگذارند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در ساختمان سازی به آن توجه کرد جدول تحمل بار تیرآهن است. بنابراین محاسبه تحمل بار تیرآهن قبل از شروع پروژه و کلنگ زنی بسیار مهم است و باید به طور دقیق و صحیح بررسی گردد. تا انتهای این نوشته با ما باشید تا با روش محاسبه تحمل بار تیرآهن آشنا شویم.

محاسبه تحمل بار تیرآهن

اهمیت محاسبه تحمل بار

ماده اصلی تشکیل دهنده تیرآهن فولاد است و درصد مشخصی هم کربن در حین تولید تیرآهن به آن اضافه می‌شود. این مواد در ترکیب با هم در برابر خم شدن مقاوم هستند و همچنین قابلیت تحمل بارهای عمودی، محوری و جانبی را دارند.

ظرفیت باربری تیرآهن حداکثر باری است که تیرآهن می‌تواند تحمل کند بدون اینکه تغییر شکل داده شود و یا خرابی ایجاد شود. در محاسبه میزان تحمل بار وارده بر تیرآهن نمی‌توان از هر نوع باری که بر سازه اثر می‌گذارد صرف نظر کرد و باید میزان هر کدام مشخص شده و حتی ترکیب بدترین وضعیت بارها را نیز در نظر بگیریم.

تفاوت میلگرد سبک و سنگین
ادامه مطلب

مهم‌ترین وظیفه مهندس طراح قبل از شروع پروژه، تعیین میزان دقیق بارهای وارده بر سازه در طول عمر سازه است و باید پیش از آغاز پروژه محاسبه تحمل بار تیرآهن را با توجه به سازه مورد نظر انجام داد تا سازه مستحکم و پایدار ساخته شود. در واقع باری که تیرآهن تحمل می‌کند برای اندازه‌گیری مقاومت آن به کار می‌رود.

محاسبه تحمل بار تیرآهن

عوامل موثر در تحمل بار تیرآهن

میزان تحمل بار تیرآهن به اندازه و شکل تیرآهن، متریال استفاده شده در ساخت تیرآهن، وزن و شکل اولیه یا هندسی آن بستگی دارد. کیفیت مواد اولیه استفاده ‌شده در تولید تیرآهن، بر روی قدرت و تحمل‌پذیری آن بسیار مؤثر خواهد بود.

به علاوه ضد زنگ بودن تیرآهن نیز در می‌تواند در پایداری و افزایش طول عمر آن موثر باشد. ابعاد تیرآهن و ضخامت بال‌ و جان تیرآهن در میزان تحمل بار آن تاثیرگذارند. واضح است که هر چقدر ابعاد، سایز و ضخامت تیرآهن بیشتر شود، به همان اندازه هم میزان تحمل بار تیرآهن افزایش پیدا می‌کند. در واقع میزان طول و ضخامت جان و لبه تیرآهن با تحمل بار تیرآهن‌ ارتباط بسیار نزدیکی دارد.

محاسبه تحمل بار تیرآهن

انواع بارهای وارده بر سازه

بارهایی که بر سازه و ساختمان وارد می‌شوند را می‌توان به دو دسته بارهای زنده و مرده تقسیم کرد. بارهای مرده وزن ثابتی داشته و محل استقرار آنها تغییر نمی‌کند. وزن اسکلت ساختمان و وزن قسمت هایی از ساختمان که جزء لاینفک سازه به حساب می آیند بار مرده هستند.

مقدار دقیق بار مرده پس از اتمام طراحی سازه و انتخاب ابعاد قسمت‌های مختلف ساختمان مشخص می‌شود. در مقابل، بارهای زنده در طول بهره برداری از ساختمان، امکان جا به جایی و تغییر محل و مقدار آنها وجود داشته و در نتیجه استفاده و بهره برداری از ساختمان بر آن تحمیل می‌شوند.

پرفروش ترین پروفیل های بازار
ادامه مطلب

محاسبه میزان تحمل بار تیرآهن

تیرآهن ها در ابعاد و سطح مقطع‌های مختلف ساخته می‌شوند که مشخصات هر یک از تیرآهن ها در جدولی به نام “جدول اشتال” آورده شده است. مهندسان و کارشناسان از این جدول برای طراحی سازه کمک می‌گیرند. البته به شرطی می‌توان از این جدول استفاده کرد که کارخانه محصولات خود را طبق استانداردهای بین‌المللی تولید کرده باشد. در این جدول با دانستن نوع محصول می‌توان به اطلاعات مفید و دقیقی از قبیل قطر، محیط، شعاع ژیراسیون، ارتفاع، وزن واحد طول، گشتاور و سطح مقطع محصول دست پیدا کرد.

 

محاسبه تحمل بار تیرآهن

سخن آخر

تیرآهن ها در ابعاد و انواع مختلفی تولید می‌شوند که بر حسب ویژگی‌هایی که دارند هر کدام توانایی تحمل میزان وزن معینی از بار سازه را دارند. مهم ترین نکته درباره میزان تحمل بار تیرآهن، رعایت اصول استاندارد موردنیاز در ساخت اولیه تیرآهن است.

خرید تیرآهن از شرکت صدرا پروفیل کاوه

تیم صدرا پروفیل کاوه در زمینه تولید قوطی، لوله، پروفیل‌های فولادی، با بهترین و بالاترین کیفیت فعالیت دارد. مشتریان عزیز جهت خرید تیرآهن از شرکت صدرا پروفیل کاوه می‌توانند به سایت رسمی ما مراجعه کرده و سفارش خورد را ثبت و نهایی کنند.

همچنین می‌توانند در صورت نیاز به راهنمایی در خرید، از کادر متخصص ما که تسلط کامل بر فرآیندهای تولید و تامین نیازهای خریداران دارند، در کوتاه ترین زمان کمک بگیرند. همچنین شرکت صدرا پروفیل کاوه با ارائه خدمات آنلاین در جهت رضایت مشتریان، توانسته است در پیشرفت اقتصاد ایران گامی مهم برداشته باشد.

جمع بندی

در این مقاله از سایت فولاد موحد سعی کردیم درباره تحمل بار تیرآهن و نحوه محاسبه آن مطالبی را بازگو کنیم. لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

انواع سازه های پیش ساخته
ادامه مطلب

از سایر مطالب سایت هم دیدن کنید.

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی نوشته ها

دسته بندی محصولات