مقایسه و عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها - شرکت صدرا پروفیل کاوه
سلام👋
هر سوالی دارید بپرسید؟
مقایسه و عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها - شرکت صدرا پروفیل کاوه
ورق شیت :    تماس تلفنی پروفیل مبارکه :    تماس تلفنی پروفیل گیلان: تماس تلفنی

شماره تماس : ‏04134479681

آدرس کارخانه : تبریز - جاده آذرشهر نرسیده به پلیس راه جنب کوی ماندگار

ایمیل : info@fouladmovahed.com

عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها

مقایسه و عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها

فهرست مطالب

مشخصات یک میلگرد خوب و باکیفیت چیست؟ برای بررسی کیفیت میلگردها ابتدا باید به طور کامل میلگردها را بشناسید، بهتر است بدانید که بررسی خصوصیات میلگردها بدون داشتن اطلاعات کافی امکان‌پذیر نیست.
لزوم دانستن این موارد به ما کمک می‌کند تا در تشخیص کیفیت میلگرد دچار اشتباه نشویم و ساختمانی با استحکام کافی بسازیم و از بروز خسارات زیاد جلوگیری کنیم. بنابراین در این مقاله می خواهیم به بررسی عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها بپردازیم.
امروزه در بازار میلگردهای مختلف با کیفیت‌های متنوع و قیمت‌های متفاوت وجود دارند. باید بدانید که کاربرد میلگرد تماما به کیفیت آن بستگی داشته و خرید میلگرد ارزان تنها خسارات مالی و جانی به بار می‌آورد. تفاوت میلگردها به عوامل متعددی بستگی دارد و از آنجا که هر کدام از کارخانجات تولید میلگرد استراتژی خاصی برای تولید و آماده‌سازی انواع میلگرد دارند، بنابراین اندک تفاوتی بین ساختار و کیفیت میلگردها وجود دارد. اما به طور کلی میلگردها از فولاد ساخته می‌شوند.

عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها

ویژگی‌های میلگرد

در حالت کلی میلگردها به سه دسته کلافی، آجدار و ساده تقسیم می شوند. بر اساس استاندارد 3132 میلگرد لازم است فقط روی میلگردهای آجدار نشانه گذاری صورت گیرد و میلگردهای ساده نیازی به نشانه گذاری ندارند.

میلگردهای آجدار مارپیچ نشانه های J و L، میلگردهای آجدار مرکب نشانه‌های S و F، میلگردهای آجدار جناغی دارای C و H و میلگردهای ترمکس نشانه‌های T را بر روی خود دارند. همچنین میلگردهایی که با روش غیر از ترمکس تولید می‌شوند دارای حرف نشانه U هستند.

موارد زیر از جمله عوامل موثر بر خواص مکانیکی میلگردها هستند.

  • Grade یا نمره : بر اساس مواد اولیه به کار رفته در میلگرد و این که تحت تاثیر چه دمایی قرار گرفته است میلگرد ها به 4 گرید A1، A2، A3 و A4 تقسیم می‌شوند.
  • نقطه تسلیم (YIELD POINT) : این شاخص بیانگر میزان فشاری است که میلگرد بدون خم شدن تحمل می‌کند.
  • استحکام کششی نهایی (TENSIL STRENGTH): این شاخص تشخیص کیفیت میلگرد بیانگر حداکثر تنشی است که یک میلگرد قبل از کوچک شدن سطح مقطع می توان آن را تحمل کند.
  • افزایش طول (ELONGATION): این شاخص جهت تشخیص کیفیت میلگرد بیانگر درصد افزایش طول تا زمانی است که یک فولاد شکسته می شود، می باشد.
نحوه محاسبه تحمل بار نبشی
ادامه مطلب

بررسی کیفیت میلگردها

بررسی عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها از نکات اساسی برای حفظ کیفیت سازه است. اولین مورد در تشخیص کیفیت میلگرد مشخصات ظاهری میلگرد می‌باشد. کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، میلگردهای خود را با قطر و طول متفاوت تولید می‌کنند که جدول وزنی آن بر اساس طول و قطر میلگرد تهیه می‌شود. بنابراین این جدول بر اساس استانداردهای مختلف در شرکت‌ها تفاوت دارد.

استانداردهایی که در ایران وجود دارند استاندارد روسی، استاندارد DIN و استاندارد ISIR 3132 می‌باشند. هر کارخانه تولیدکننده میلگرد علامت و مشخصات خاص خود را روی میلگرد قرار می‌دهد که در تشخیص کیفیت میلگرد کمک می‌کند. تفاوت کیفیت میلگردها باعث می‌شود هر کدام برای یک هدف خاص مناسب باشند.

این موارد سبب تفاوت قیمت انواع میلگردها می‌شود. در واقع ظاهر و خواص مکانیکی میلگرد در تعییت قیمت میلگرد هم تاثیرگذارند و میلگردهای باکیفیت به مراتب قیمتی بالاتر از بقیه دارند.

کدهای استاندارد میلگرد می‌توانند راهنمای خوبی برای انتخاب بهترین نوع میلگرد باشند و در هنگام خرید میلگرد باید به این استانداردها توجه کافی داشته باشیم. این استانداردها به صورت A1، A2، A3 و A4 نمان داده می‌شوند.

از دیگر ویژگی‌های مهم میلگرد ارتجاعی بودن آنهاست. همچنین عدم تغییر شکل یکی دیگر از مهم‌ترین خصوصیات میلگردها عدم تغییر شکل آنهاست. این ویژگی باعث می‌شود که در طول استفاده طولانی مدت دچار تغییر نشوند. با وجود همه تفاوت‌هایی که میلگردها با هم دارند اما همه آنها در مقابل زنگ زدگی و خوردگی از خود مقاومت کافی نشان می‌دهند.

عامل دیگری که تفاوت کیفیت میلگردها را نشان می‌دهد، همین وزن محصول است. شرکت صدرا پروفیل کاوه از بهترین تولیدکنندگان میلگرد باکیفیت در شمال غرب کشور و ایران است.

تفاوت های چهارچوب درب فلزی فرانسوی و مکزیکی
ادامه مطلب

عوامل موثر بر تفاوت کیفیت میلگردها

آزمایشات کنترل کیفیت میلگرد

بیشتر کارخانجات کنترل فولاد در ایران آزماشگاه کنترل کیفیت میلگرد دارند و آزمایشات مختلفی را برای سنجش کیفیت این محصولات از جوانب مختلف انجام می‌دهند. روال کار در این آزمایشات به این صورت است که میلگرد در شرایط نامساعد مختلفی قرار می‌گیرد و اگر از خودش مقاومت نشان دهد، نشان استاندارد و کنترل کیفیت را می‌گیرد و اگر خراب شود، در آزمون رد خواهد شد.

تست‌های خمش، کشش، خستگی، جوش‌پذیری و تست ترکیب شیمایی از جمله آزمایش‌هایی است که برای سنجش کیفیت این محصول انجام می‌شود.

فولاد موحد فروشنده میلگرد

شرکت صدرا پروفیل کاوه با سابقه بیش از 25 سال در ایران، یکی از بزرگ‌ترین کارخانجات فروش میلگرد در تبریز را دارا می‌باشد. فعالیت اصلی این کارخانه فولاد موحد، تولید قوطی، لوله پروفیل‌های فولادی با بالاترین کیفیت می‌باشد. این کارخانه قادر به تولید انواع میلگرد سبک و سنگین نیز می‌باشد. هر یک از این میلگردها ویژگی‌های منحصربه فرد خود را دارد. شرکت صدرا پروفیل کاوه با ارائه خدمات آنلاین در جهت رضایت مشتریان، توانسته است در پیشرفت اقتصاد ایران گامی مهم برداشته باشد.

جمع بندی

در این مقاله از سایت فولاد موحد درباره عوامل موثر بر کیفیت میلگردها و ویژگی‌های آنها صحبت کردیم. اگر در  این خصوص نظر و پیشنهادی دارید، لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

از سایر مطالب سایت هم دیدن کنید.

داستان قوطی هایی که میلگرد می شونده
ادامه مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی نوشته ها

دسته بندی محصولات