نقش آهن آلات در زندگی ما

امروزه آهن آلات یکی از عناصر جدا نشدنی زندگی بشر است که با گذشت زمان و توسعه ی زندگی شهری کاربرد این عنصر در زندگی بشر روز به روز افزایش یافت و در اسکلت ساختمان های بتنی و فولادی، درب و پنجره ها، مبلمان اداری و خانگی، تجهیزات و لوازم صنعتی، دیوار و سقف سوله ها و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. که در این مطلب تصمیم داریم به پرکاربردترین آهن آلات اشاره کنیم …

میلگرد

این محصول بیشتر در ساختمان های بتنی در حال ساخت رویت می شود و در یک تعریف ساده می توان آنرا پروفیلی با سطح مقطع دایره ای توپر معرفی کرد. که در دو نوع ساده تولید می شوند و نوع آجدار آن اغلب کاربردی ساختمانی دارد و نوع ساده ی آن کاربرد صنعتی دارد. میلگرد با قطرهای گوناگونی تولید می شود و براساس اندازه ی قطر کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال ساختمان 2 طبقه ممکن است از میلگرد 16 یا 18 استفاده شود و یا برای ساختمان 10 طبقه از میلگرد 28 تا 32 استفاده می شود.

 

تیرآهن

می توان گفت این محصول پر کاربرد ترین محصول در صنعت ساختمان سازی دارد. اکثر افراد مقطع این محصول را به شکل حرف انگیلسی H می بینند اما جالب است بدانید که این نوع تیرآهن در صنعت به تیرآهن هاش معروف است. نوع دیگری از تیرآهن هم وجود دارد که به آی مشهور است چون به شکل  حرف انگلیسی  I است.

 

پر کاربرد ترین آهن آلات
پرکاربردترین آهن آلات

لوله

در دسته بندی لوله های صنعتی ، لوله های مبلی وجود دارد که با ورق فولادی روغنی ساخته می شود و کاربرد آن عمدتا در تولید مبلمان است .که صدرا پروفیل کاوه تبریز تولید کننده لوله های داربستی می باشد. که قیمت انواع لوله داربستی به شرکت سازنده و کیفیت محصول تولیدی بستگی دارد. هرچند عواملی اعم از تغییرات نرخ ارز، قیمت در بازار جهانی و عوامل سیاسی نیز بر قیمت این محصول تاثیر دارد.

داربستشمش

این محصولات حاصل از نورد فولاد است که این محصول، خروجی کارخانه های فولادی است. که به وسیله ی این شمش ها ، آهن آلات گوناگونی مثل تیرآهن و میلگرد تولید می شود. شمش فولادی عموما برای کارخانه ها و تولیدی های صنعتی است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار نمی گیرد . ندارد و همچنین قیمت شمش در بورس کالا کشور تعیین می شود و قیمت آن بر حسب عرضه و تقاضای این محصول است.

نبشی ها

مقطعی هستند از جنس فولاد ، که به روش نورد سرد و نورد گرم تولید می شوند و  اغلب به شکل حرف انگلیسی L  می باشد که به دو شکل ، با ضلع های مساوی و نامساوی تولید می شوند. نبشی ها با ضلع های مساوی اغلب در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد و نبشی با ضلع های نامساوی اغلب کاربردهای صنعتی مانند دکل برق دارد.

نبشی

ناودانی

از کاربرد های ناودانی می توان به استفاده در آسانسورها، پله های اضطراری اسکلت های فلزی ، سوله ها و بخش های مختلف سازه های فولادی و… اشاره کرد.

پر کاربرد ترین آهن آلات

ورق های سیاه

فرآیند تولید ورق سیاه با عملیات نورد گرم بر روی تختال (محصولات نیمه‌ساخته ریخته‌گری) انجام می‌شود. روش تولید به‌وسیله نورد گرم باعث تغییرات بسیار زیادی در خواص فیزیکی ماده اولیه خواهد شد. با توجه به نوع ضخامت , استاندارد ساخت و ضخامت از ورق سیاه در صنایع مختلفی استفاده می شود. ورق سیاه ST33 که با نام ورق سیاه ST37 نیز شناخته می شود در صنعت و ساختمان کاربرد چشمگیری دارد. ورق ST44 که با نام ورق ST52 شناخته می شود به دلیل سختی که داردبرای ساخت تانکر و سیلندر گاز از آن استفاده میشود. برای برخی از لوله های نفتی خاص نیز این محصول استفاده می شود. با توجه به نوع استفاده ورق سیاه و ضخامت آن , قیمت ورق سیاه متفاوت است.

پر کاربرد ترین آهن آلات

قوطی فولادی

قوطی ها محصولاتی هستند که سطح آنها به صورت مربع یا مستطیل توخالی است و با توجه به نوع جنس کاربردهای گوناگونی دارند. قوطی ها با سایزهای بزرگ عموما در ستون سازه های فولادی به کار می رود اما قوطی فولادی در سایزهای کوچک در میزهای غذاخوری، قفسه های فلزی، بدنه ی داخلی خودروها، درب و پنجره های فولادی و … کاربرد فراوانی دارد.

 

پر کاربرد ترین آهن آلات

 

تقاضای تماس


صدرا پروفیل کاوه

***     شرکت صدرا پروفیل کاوه      ***