مزایای همکاری با فولاد موحد
پروفیل گیلان : 365,500 ریال
پروفیل مبارکه : 370,000 ریال
ورق شیت : 380,000 ریال
خانهمقاله تاریخچه فولاد در آلمان

تاریخچه فولاد در آلمان

20 می 2023
0 91
تاریخچه فولاد در آلمان

کشور آلمان در حال حاضر یکی از قدرتمندترین کشورهای صنعتی در جهان می باشد. این کشور به خصوص بعد از جنگ جهانی دوم از نظر صنعتی و اقتصادی بسیار پیشرفت کرد و در صنایع مهمی مانند صنایع غذایی، تولید مواد شیمیاییِ، صنایع مکانیکی، ماشین سازی و… پیشرفت قابل توجهی کرد. فولاد سازی نیز یکی از صنایعی است که کشور آلمان در آن حرف های زیادی برای گفتن دارد.

در اروپا، آلمان به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد خام شناخته می شود و به طور کلی بعد از کشورهای چین، ژاپن، هند، روسیه آمریکا و کره جنوبی در زمره بزرگترین تولیدکنندگان فولاد آلمان قرار می گیرد. ما در این مقاله می خواهیم به تاریخچه فولاد در آلمان بپردازیم و به شما بگوییم آلمان چه مسیری را طی کرده است که در حال حاضر به یکی از غول های تولید فولاد در جهان تبدیل شده است؟ در ادامه با فولاد موحد همراه باشید.

تاریخچه فولاد در آلمان

تاریخچه فولاد در آلمان

برای اولین بار در دره روهر آلمان بود که این کشور شروع به تولید فولاد کرد. علت این که روهر به عنوان منطقه ای مناسب برای تولید فولاد انتخاب شد این بود که این منطقه به مواد اولیه ارزان قیمت دسترسی آسانی داشت و فرآیند حمل و نقل مواد اولیه  به کارخانجات بسیار آسان بود. در سال ۱۸۵۰ میلادی  واحدهای فولادسازی زیادی در این منطقه تاسیس شد که تخمین زده می شود بیش از ۵۰ واحد فولادسازی در این منطقه فعال بودند و  این صنعت برای بیش از ۲۵۰۰ نفر اشتغال زایی کرده بود.

در تاریخچه فولاد در آلمان و در این سال ها، روند تولید فولاد در آلمان به سرعت رشد پیدا کرد تا جایی که در سال ۱۸۷۱ کشور آلمان توانست خود را به بزرگ‌ ترین فولادسازان دنیا نزدیک کند، اما هنوز در این زمینه اولین نبود. در آن زمان کشور بریتانیا بزرگترین تولید کننده فولاد در دنیا به حساب می آمد.

پیشرفت فولادسازی آلمان و ورشکستگی سایر فولادسازان

در دهه ۱۸۷۰ میلادی بود که واحدهای فولادسازی در بریتانیا مشکلات زیادی را تجربه کردند و بسیاری از این شرکت ها دچار ورشکستگی و زیان های اقتصادی بسیار بالایی شدند. همزمان با این اتفاق در کشور آلمان شرکت فولاد سازی « فردریک کراپ ای جی»، که یکی از بزرگ ترین واحدهای فولاد سازی در این کشور بود، با استفاده از سیاست های خاصی توانست قدرت خود را در بازار حفظ کند و  فولاد سازی را با قدرت ادامه بدهد. از جمله سیاست هایی که این شرکت انجام داد می‌ توان به تعدیل نیرو، کاهش دستمزدها و ایجاد تغییراتی در حسابداری و…  اشاره کرد.

سیاست های شرکت «فردریک کراپ ای جی» به نقطه عطف تولید فولاد در تاریخچه فولاد در آلمان تبدیل شد، تا جایی که در اوایل قرن بیستم میلادی این کشور به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان فولاد در جهان تبدیل شد. در سال ۱۸۸۵ میلادی کشور آلمان توانست یک میلیون تن فولاد را تولید کند که یک رکورد محسوب می شد. این رقم رفته رفته به شدت افزایش پیدا کرد و کشور آلمان در سال ۱۹۰۵ ۱۰ میلیون تن و در سال ۱۹۱۸، ۱۹ میلیون تن فولاد را توانست به تولید برساند.

آمریکایی شدن صنعت فولاد آلمان

تاریخچه فولاد در آلمان

در سال ۱۹۲۶ میلادی بود که شرکت های فولاد سازی آمریکا ادغام شدند. این ادغام نتایج بسیار مثبتی به جای گذاشت و صنایع فولاد سازی در کشور آمریکا را به رشد بسیار بالایی رساند. این ادغام در تاریخچه فولاد در آلمان تاثیر به سزایی داشت. در همین سال‌ ها، 4 شرکت فولاد سازی در آلمان با الگوبرداری از کشور آمریکا در هم ادغام شدند، تا جایی که این دوران به دوران «آمریکایی شدن صنعت فولاد آلمان» معروف شد.

این ادغام ها باعث شد که سرمایه‌ گذاری‌ های زیادی در تولید انبوه فولادسازی در آلمان انجام بشود. همزمان با این ادغام سازی و سرمایه گذاری ها، علم و تکنولوژی جدیدی وارد صنعت فولاد آلمان شد و به جایی رسید که گفته می‌ شد صنعت آلمان یکی از بهترین و با کیفیت ترین فولاد های جهان را تولید می کند.

افت تولید فولاد آلمان در جنگ جهانی دوم

در جنگ جهانی دوم بود که صنعت فولاد سازی آلمان دچار افت شد. این کشور در  سال ۱۹۴۷ توانست تنها ۳ میلیون تن فولاد تولید کند. در زمان جنگ جهانی بود که مردم و سرمایه‌ گذاران انگیزه خود را برای کارآفرینی و کار کردن از دست داده بودند و مردم درگیر مشکلات جنگ جهانی دوم بودند.

زمانی که جنگ جهانی دوم به پایان رسید این کشور باید ویرانی های اقتصادی و جنگی خود را دوباره بازسازی می کرد. در این میان کارخانه های فولاد سازی آلمان غربی دوباره بازسازی شدند. روحیه بسیار قوی و جنگنده آلمانی ها، باعث شد که پس از مدرنیزه و بازسازی کردن کارخانجات فولاد سازی در سال ۱۹۶۰ بتوانند سی و چهار میلیون تن فولاد را تولید کند و در سال ۱۹۷۰ بتواند این رقم را به ۴۶ میلیون تن در سال برساند.

فولاد آلمان در قرن 21

تاریخچه فولاد در آلمان

در حال حاضر آلمان یکی از غول های تولید فولاد در سراسر جهان می باشد، به طوری که شرکت تیسن کروپ یکی از تولید کننده های فولاد در آلمان، در سال ۲۰۱۹ توانست 35 امین تولید کننده بزرگ فولاد در جهان و 2 امین تولید کننده فولاد در اروپا باشد. این شرکت در سال ۲۰۲۰ توانست بیش از ۷ میلیارد یورو سفارش فولاد ثبت کند که رقم سرسام آوری است. این شرکت دارای بیش از ۱۰۴ هزار کارمند می باشد و برای کشور آلمان اشتغال زایی فراوانی کرده است.

در قرن حاضر، کشور آلمان نوآوری ها و تکنولوژی های زیادی را در صنعت تولید فولاد به کار برده است که نتیجه آن تولید فولاد با وزن بسیار پایین است. از فولادهای با وزن پایین می توان برای ساخت بدنه خودرو استفاده کرد. این فولادهای کم وزن باعث صرفه جویی در مصرف سوخت خودروها می‌ شوند و انتشار گازهای مضر را نیز به شدت کاهش پیدا می دهند.

طبق گزارش‌ های منتشر شده، کشور آلمان هر ساله به طور متوسط  ۴۵ میلیون تن فولاد را تولید می‌ کند. این فولاد در صنایع مختلف مانند تولید ماشین آلات، ساختمان سازی و خودروسازی به کار می رو. به جرات می توان گفت که  فولاد نقش مهمی در چرخه اقتصاد آلمان دارد و فولاد در کشور آلمان به قدری مهم است که ۳۵ درصد از کل ارزش صنعت این کشور به تولید فولاد وابسته است. این رقم نشان می‌دهد که فولاد با کشور آلمان گره خورده است.

 

امتیازدهی post

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *