ضوابط جوشکاری میلگرد - شرکت صدرا پروفیل کاوه
سلام👋
هر سوالی دارید بپرسید؟
ضوابط جوشکاری میلگرد - شرکت صدرا پروفیل کاوه
ورق شیت :    408.000ریال پروفیل مبارکه :     398.000 ریال پروفیل گیلان:    396.500 ریال

شماره تماس : ‏04134479681

آدرس کارخانه : تبریز - جاده آذرشهر نرسیده به پلیس راه جنب کوی ماندگار

ایمیل : info@fouladmovahed.com

ضوابط جوشکاری میلگرد

ضوابط جوشکاری میلگرد

فهرست مطالب

جوشکاری میلگرد چرا و به چه منظوری انجام می‌شود؟ جوشکاری یکی از روش‌های اتصال یا وصل کردن میلگردها به یکدیگر است. در واقع میلگردها با توجه به اندازه و سایزی که دارند باید در برخی موارد جوشکاری شوند تا بتوان از آن‌ها در اندازه ایده‌آل استفاده کرد. طی این فرآیند دو قطعه میلگرد تا دمای نزدیک ذوب گرم شده و سپس به هم متصل می‌شوند.

دلیل جوشکاری میلگرد

می دانید که میلگردها در کارخانه‌ها در ابعاد و سایز و طول استاندارد و مشخصی تولید می‌شوند که طبیعتا برای ساختمان‌های بلند مرتبه نمی‌توان از میلگردهای یک تکه استفاده کرد و نیاز است تا میلگردها در محل هایی به یکدیگر متصل شوند تا آنها را به اندازه مورد نظر رسانده و در ساختار بتنی سازه قرار داد.

همچنین برای استفاده از آنها در بتن به خم‌کاری، برش و متصل کردن آن‌ها به یکدیگر در اشکال و نقاط مختلف نیاز دارید. از آنجایی که یکی از معمول‌ترین، سریع‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای اتصال فلزات جوشکاری است، می‌توان از این روش برای اتصال میلگردها در ساختمان‌سازی هم استفاده کرد.

از طرفی از جوشکاری میلگرد برای ساخت سازه‌های ویژه، تعمیر و بازسازی سازه‌های بتنی و اتصال آنها به سایر قطعات فولادی موجود در بتن استفاده می‌شود.

ضوابط جوشکاری میلگرد

ضوابط جوشکاری میلگرد

ضوابط و استانداردهای جوشکاری میلگرد

پارامترهای بسیاری در فرآیند جوشکاری باید رعایت شوند که توجه نکردن و رعایت نکردن آنها می‌تواند باعث خراب شدن جوش و محصول نهایی شود. به عبارت دیگر جوشکاری میلگرد دارای استانداردها و قوانینی است که وصله جوش باید مطابق با آنها انجام شود. بهتر است بدانید که جوشکاری در انواع مختلف میلگرد با یکدیگر متفاوت می‌باشد و امکان جوشکاری تمام میلگردها وجود ندارد. بنابراین پیش از جوشکاری باید نوع میلگرد را به دقت مورد بررسی قرار داد.

سوله خرپایی چیست و چه کاربردی دارد؟
ادامه مطلب

در حین انجام عملیات جوشکاری بر روی میلگردها هم باید نکاتی رعایت شود تا محصول موردنظر به بهترین شکل دربیاید. این نکات عبارت اند از:

  • عدم وجود سرریز در جوش‌های ایجاد شده
  • عدم وجود جوش و آلودگی بر روی محل جوش میلگرد‌ها
  • پُر کردن تمامی حفره‌های ایجاد شده با کمک جوش
  • ایجاد ذوب کامل بین فلز جوش و فلز پایه
  • عدم وجود بریدگی‌هایی با عمق بیشتر از ۱ میلی‌متر در کناره‌های جوش
  • انجام جوشکاری فورجینگ بر روی میلگرد‌های ۱۰ سانتی‌متر به بالا
  • اجرای عملیات جوشکاری لب‌به‌لب بر روی میلگرد‌های با اندازه ۶ الی ۳۶ سانتی‌متر
  • عدم اجرای جوشکاری لب‌به‌لب روی میلگرد‌های نورد شده

چه میلگردهایی قابلیت جوشکاری دارند؟

قابلیت جوش‌پذیری فولاد از جمله میلگرد به عناصر سازنده آنها بستگی دارد. بین همه عناصری که در فولاد وجود دارند کربن نقش بسیار مهمی در این خصوص ایفا می‌کند. اگر مقدار کربن موجود در میلگرد از 0.51 کمتر باشد می‌توان آن را جوش داد. در غیر این صورت هرگونه جوشکاری روی آنها موجب سبب شکسته شدن میلگرد یا آرماتور شده و سبب می‌شود سازه مورد نظر فرو بپاشد. بنابراین هنگام خرید میلگرد برای ساخت و ساز و پروژه خود باید توجه داشته باشید که کدام نوع میلگرد انتخاب مناسب‌تری است.

ضوابط جوشکاری میلگرد

روش‌های جوشکاری میلگرد

این فرآیند به دو روش انجام می‌گیرد. در روش اول با استفاده از قوس الکتریکی و در روش دوم با استفاده از گاز اکسی استیلن انجام می‌شود که به روش دومی جوشکاری فورجینگ نیز می‌گویند. در روش اول روی میلگردها باید به وسیله الکترود مناسب با جنس فولاد انجام شود.

جوشکاری فورجینگ

در این روش، جوشکاری با گرم کردن لبه های میلگرد در دما‌های ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد شروع شده و لبه‌های میلگرد در اثر حرارت و گرما به‌صورت خمیری درآمده و امکان ایجاد اتصال را فراهم می‌کند. سپس به کمک دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته میلگردها را بر روی یکدیگر قرار داده و فشار لازم به آن‌ها وارد شده تا دو میلگرد به یکدیگر اتصال پیدا کنند.

نوآوری‌ها و روند تکامل در صنعت آهن‌آلات
ادامه مطلب

سخن آخر

اجرای عملیات جوشکاری روی میلگردها باید تحت شرایط و ضوابط خاصی انجام شود تا از خسارات احتمالی جانی و مالی بعدی جلوگیری کند. بنابراین رعایت قوانین استاندارد برای جوشکاری میلگرد اهمیت بسیاری داشته تا جوش میلگرد‌ها به‌درستی انجام شود. از طرفی افزایش قیمت میلگرد در سال‌های اخیر سبب شده است تا سازندگان سازه‌ها برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی مراقبت‌های لازم در مرود میلگردها به درستی انجام شود. بنابراین پیش از انجام هرگونه عملیاتی بهتر است از افرادی که در این زمینه تخصص و مهارت‌های لازم را دارند کمک بگیرید.

فولاد موحد فروشنده میلگرد

شرکت صدرا پروفیل کاوه با سابقه بیش از 25 سال در ایران، یکی از بزرگ‌ترین کارخانجات فروش میلگرد در تبریز را دارا می‌باشد. فعالیت اصلی این کارخانه فولاد موحد، تولید قوطی، لوله پروفیل‌های فولادی با بالاترین کیفیت می‌باشد. این کارخانه قادر به تولید انواع میلگرد سبک و سنگین نیز می‌باشد. هر یک از این میلگردها ویژگی‌های منحصربه فرد خود را دارد. شرکت صدرا پروفیل کاوه با ارائه خدمات آنلاین در جهت رضایت مشتریان، توانسته است در پیشرفت اقتصاد ایران گامی مهم برداشته باشد.

جمع بندی

در این مقاله از سایت فولاد موحد درباره شرایط و ضوابط جوشکاری میلگرد صحبت کردیم. اگر در  این خصوص نظر و پیشنهادی دارید، لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

از سایر مطالب سایت هم دیدن کنید.

تسمه فولادی چیست؟ انواع و کاربردهای آن
ادامه مطلب
امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی نوشته ها

دسته بندی محصولات