سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز - شرکت صدرا پروفیل کاوه انواع پروفیل T
سلام👋
هر سوالی دارید بپرسید؟
سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز - شرکت صدرا پروفیل کاوه انواع پروفیل T
ورق شیت :    408.000ریال پروفیل مبارکه :     398.000 ریال پروفیل گیلان:    396.500 ریال

شماره تماس : ‏04134479681

آدرس کارخانه : تبریز - جاده آذرشهر نرسیده به پلیس راه جنب کوی ماندگار

ایمیل : info@fouladmovahed.com

سپری آهنی

سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز

فهرست مطالب

سپری یک قطعه مهم و پرکاربرد در صنعت است که به خاطر قابلیتی که دارد، در جاهای زیادی استفاده می شود. از مهم ترین قابلیت های آن در حقیقت داشتن مقاومت و استحکام بسیار بالا در حد تیرآهن است، در حالیکه فضای بسیار کمتری را نسبت به آن اشغال می کند. در این مقاله می خواهیم به کاربرد سپری در صنایع مختلف بپردازیم و موضوع سپری آهنی و کاربردهای آن در صنعت ساخت و ساز را بطور کامل باز کنیم. با ما همراه باشید.

سپری آهنی چیست؟

قطعه ای فولادی است که برای اتصالات درب و پنجره ها کاربرد دارد. نام دیگر پروفیل سپری همان لنگه دری است. پروفیل لنگه دری معمولا در ضخامت 0.9 تا 2.5 میلی متر ساخته می شود که همانطور که در مقالات پیشین در خصوص سپری گفته بودیم، ضخامت 2 میل از همه رایج تر است. از کاربردهای این پروفیل T شکل می توان به مواردی چون اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی، ستون، اسکلت گلخانه ها، سقف های شیشه ای و خرپا اشاره کرد.

ابعاد سپری آهنی

در خصوص ابعاد سپری در ابتدا باید گفت که سپری ها در دو شکل مختلف وجود دارند که ابعاد آن مستقیما با شکل ظاهری آن در ارتباط است. یکی سپری لبه تیز است که اندازه آن بین 20 تا 40 میلی متر است و دیگری سپری لبه گرد که از 40 تا 120 میلی متر ضخامت دارد. در مورد عرض آن نیز باید گفت که لبه با دیواره دارای طول یکسانی است و برحسب میلی متر مشخص می شود. همچنین باید بدانید که نمره یک سپری هم از روی اندازه لبه یا دیواره تعیین می شود. بطور مثال برای یک سپری که دارای لبه ای با اندازه 100 میلی متر است، نمره آن 10 تعیین می شود.

ابعاد سپری

ابعاد سپری آهنی

کاربرد سپری آهنی در صنایع مختلف به خصوص ساختمان

در این قسمت می خواهیم موضوع سپری آهنی و کاربرد آن در صنعت را بازتر کنیم. قبل از خرید سپری حتما با انواع آن و کاربردی که هر یک دارند، آشنا شوید! همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، سپری در جاهای مختلفی همچون اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی، ستون، اسکلت گلخانه ها، سقف های شیشه ای و خرپا کاربرد دارد. این قطعه فولادی مصرف بسیار وسیعی در ساختمان سازی دارد. و چون موارد استفاده از آنها بسیار متنوع و گوناگون است، در اندازه و اشکال مختلفی ساخته می شود که بتواند پاسخگوی طیف وسیع این نیازها باشد.

کاربرد ورق فولادی در خودروسازی
ادامه مطلب

اندازه عمومی پروفیل های ساختمانی بطور متوسط 6، 12 تا 14 متر است که استاندارد آنها در کشورهای مختلف، متفاوت می باشد. اما اگر بخواهیم یک استاندارد را به عنوان مرجع معرفی کنیم که در ایران هم کاربرد داشته باشد، استاندارد اروپایی است. محصولات متعلق به استاندارد اروپایی عبارتند از:

نیم رخ تیپ I:

یکی از مهم ترین ها و رایج ترین ها در ساخت ساختمان های فلزی است که در تیپ های INP ،IPE ،IPB موجود است.

نیم رخ ناودانی:

نورد این نیم رخ تا ارتفاع 40 سانتی متر است و برای کارهایی چون ستون های مرکب، تیرهای مشبک، خرپا و بادبند کاربرد دارد. توجه داشته باشید که این مقطع یک ایراد دارد و آن این است که تنها یک محور تقارن دارد. پس اگر بصورت تکی مورد استفاده قرار گیرد، مقاومت خمشی پایینی دارد و اگر بخواهیم این ضعف را جبران کنیم، باید آن را به عنوان یک عضو خمشی تیر به صورت دوبل به کار ببریم.

کاربرد سپری در ساختمان سازی

کاربرد سپری آهنی در صنعت

نیم رخ نبشی L:

این مقطع نیز در صنعت ساختمان سازی بسیار مهم و پرکاربرد است و کاربرد آن بیشتر در ساخت مقاطع مرکب بوده که به شکل تکی یا دوبل استفاده می شود. این قطعه در طول های 6، 12 و 15 متر تولید می شود. این قطعه را در نقشه ها با حرف L نشان می دهند که پس از آن سه عدد می آید. دو عدد اولی بیانگر طول بال ها و عدد سوم بیانگر ضخامت است.

نیم رخ سپری:

این نیم رخ معمولا در دو شکل متفاوت ساخته می شود که صرفا اندازه قاعده و ارتفاع در آنها متفاوت است. این اشکال به شرح زیرند:

  • سپری که قاعده آن دو برابر ارتفاعش است.
  • سپری که اندازه قاعده و ارتفاع در آن یکسان است.
تاریخچه تولید فولاد و فرایندهای تولید آن
ادامه مطلب

توجه داشته باشید که این نیم رخ نیز دارای یک مقاومت خمشی پایین است و چون سطح بال ها در آن مایل است، کاربرد آن در اتصالات را سخت می کند. به همین دلیل کاربرد آن بیشتر در ساخت خرپاست که بصورت  تک یا دوبل در پنجره، سقف شیروانی و اسکلت سقف کاذب مورد استفاده قرار می گیرد.

نیم رخ z:

در ساختمان سازی معمولا برای زیرسازی سقف های شیب دار کاربرد داشته و همچنین در کشتی سازی هم مورد استفاده قرار می گیرد. علامت اختصاری آن Z می باشد و عدد پس از آن بیانگر ارتفاع آن است.

کاربرد سپری در ساختمان سازی

کاربرد سپری آهنی در صنعت ساختمان

فولاد موحد تولید کننده انواع سپری آهنی در تبریز

فولاد موحد یک تیم بسیار برجسته تولید انواع پروفیل فولادی در تبریز است که هم تولید کننده است و هم در حیطه پخش و فروش محصولات فولادی فعالیت دارد. فعالیت اصلی ما تولید قوطی، لوله پروفیل های فولادی با بالاترین کیفیت می باشد. کادر متخصص فولاد موحد با تسلط کامل بر فرآیند تولید محصولات، تامین نیازهای خریداران را تضمین می کنند. شرکت صدرا پروفیل کاوه با بیش از 25 سال سابقه در ایران با برند تجاری فولاد موحد، انواع محصولات پروفیل آهنی، فولادی سبک و سنگین را در سایزهای مختلف تولید می کند. یکی از این قطعات سپری آهنی است که البته در کنار تولید آن، فروش سپری را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

کارخانه: 04132452641        دفتر فروش: 04134456683
جمع بندی
در این مقاله سعی کردیم انواع سپری موجود در بازار را معرفی کنیم و همه چیز را در مورد سپری آهنی و کاربرد آن در صنعت بازگو کنیم. در صورتیکه تجربه استفاده از این پروفیل را تا کنون داشته اید، نظرات و تجربیات خود را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.
امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی نوشته ها

دسته بندی محصولات