تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی - شرکت صدرا پروفیل کاوه تولید کننده انواع نبشی فابریک و پرسی
سلام👋
هر سوالی دارید بپرسید؟
تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی - شرکت صدرا پروفیل کاوه تولید کننده انواع نبشی فابریک و پرسی
ورق شیت :    408.000ریال پروفیل مبارکه :     398.000 ریال پروفیل گیلان:    396.500 ریال

شماره تماس : ‏04134479681

آدرس کارخانه : تبریز - جاده آذرشهر نرسیده به پلیس راه جنب کوی ماندگار

ایمیل : info@fouladmovahed.com

نبشی فابریک و پرسی

تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی

فهرست مطالب

نبشی پروفیلی است که از طریق فرایند نورد سرد استخراج می شود. نبشی انواع متنوعی دارد که بستگی به نحوه ساخت و تولید آنها دارد. در مقاله های پیشین این را توضیح داده ایم که نبشی ها بر اساس شیوه تولیدشان به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم می شوند. در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع نبشی پرداخته و تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی را تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

نبشی چیست؟

نوعی پروفیل فولادی است که از دو بال عمود بر هم و یا زاویه دار تشکیل شده و شباهتی به حرف L انگلیسی دارد. این پروفیل در صنایع مختلفی همچون ساختمان سازی به وفور استفاده می شود. دو پارامتری که در تعریف نوع نبشی ها تعیین کننده است، اندازه‌ی بال‌ها و دیگری ضخامت نبشی است. علاوه بر شیوه تولید که بالاتر گفتیم، نبشی ها را بر اساس اندازه بال ها هم به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می کنند.

در حقیقت برای نشان دادن نبشی از حرف L استفاده می کنند و در کنار آن یک یا دو عدد را نیز می نویسند که بیانگر اندازه بال هاست. اگر با نبشی بال مساوی مواجه باشیم، در کنار حرف L فقط یک عدد را می نویسند که نشان دهنده اندازه هر دو بال است. اما اگر نبشی بال نامساوی باشد، در کنار حرف L دو عدد را می نویسند که نشان دهنده اندازه هر دو بال است. مثلا L200300 به این معنی است که اندازه یک بال نبشی 200 و اندازه دیگری 300 میلی متر است. برای تشریح تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی در ابتدا به کاربرد نبشی می پردازیم.

کاربرد نبشی

نبشی چیست

کاربرد نبشی

در کلیت گذشته از اینکه با چه نوع نبشی روبرو هستیم، کاربرد نبشی برای ایجاد اتصالات است که پل ها یا بال ها را به ستون ها متصل می کند. توجه داشته باشید که این رایج ترین کاربرد نبشی است. اما نبشی ها در جاهای مختلف دیگری نیز استفاده می شوند که از جمله آنها می توان به مواردی چون ساخت چهارچوب درهای بزرگ آهنی، ساخت سازه‌های فلزی، ستون و خرپا و همچنین صنایع دکل‌سازی اشاره کرد.

روند بازار مصرف تیرآهن در ایران چگونه است؟
ادامه مطلب

اما گفتیم که نبشی ها را بر اساس شیوه تولیدی که دارند، به دو دسته نبشی فابریک و پرسی تقسیم می کنند. با توجه به موضوع مقاله که تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی است، در ابتدا تعریفی کلی از هر یک ارائه می دهیم و سپس به قیاس این دو خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

نبشی فابریک چبست؟

این نوعی نبشی است که از شیوه نورد گرم تولید می شود. در حقیقت واژه فابریک از کلمه Fabrication گرفته شده است که به معنای عمل و فرآیند ساخت چیزی است. اما در زبان فارسی اگر بخواهیم بگوییم، این کلمه به معنای قطعه ای است که مستقیما از کارخانه به دست مشتری می رسد. بیشتر این جنبه موضوع مدنظر است که پس از بیرون آمدن از کارخانه عملیات دیگری بر روی آن انجام نشده است. دقت داشته باشید که در اینجا منظور از کارخانه، کارخانه نورد گرم می باشد.

در یک نتیجه گیری کلی اگر بخواهیم بگوییم، نبشی فابریک در حقیقت معادل عبارت Hot rolled steel angle است که به معنی نبشی آهنی نورد گرم می باشد. نحوه تولید این نبشی به این صورت است که در ابتدا شمش فولادی یا بلوم را در اندازه های از پیش تعیین شده وارد کوره های حرارت می کنند. انتقال شمش از غلتک‌های این کوره باعث کاهش ضخامت و افزایش طول آن شده که نهایتاً به صورت پروفیل نبشی در‌می‌آید. این نوع نبشی، بر اساس استاندارد آلمانی DIN1022 ساخته می‌شود.

نبشی فابریک

نبشی پرسی چیست؟

در حالت کلی واژه ای که در مقابل فابریک یا اصل استعمال می شود، واژه غیراصلی است. برخی اوقات حتی از واژه جعلی استفاده می کنند. اما ادبیات صنعت فولاد و فلزات مقداری با ادبیات عمومی رایج در بین عموم مردم متفاوت است. در صنعت فولاد و فلزات واژه مقابل فابریک، پرسی است که بیشتر استعمال می گردد. منظور از پرسی محصولی است که با فرآیند شکل دهی سرد از خط تولید تشکیل شده از قالب به دست می آید.

کاربرد انواع فولاد در ساختمان سازی
ادامه مطلب

همانطور که می دانید، پرس به معنای فشار می باشد که از واژه انگلیسی Pressure گرفته شده است. توجه داشته باشید که از آنجا که ورق بواسطه فرمینگ سرد شکل پیدا می کند و این کار در خط تولید قالب انجام می شود. به همین دلیل هم هست که به آن نبشی پرسی می گویند. نبشی پرسی نیز نبشی ساخته شده در کارخانه فورم دهی سرد می باشد. از این نبشی در ساختمان سازی و صنایع مختلف استفاده می شود. همانطور که پیشتر گفتیم، اساس ساخت نبشی پرسی، پروفیل نورد سرد است.

نحوه ساخت آن به این صورت است که در ابتدا ورق های فولادی را برش می دهند. سپس ورق ها را برای این که شکل پیدا کنند، در داخل دستگاه رول فرمینگ قرار می دهند. بر اثر این عبور از دستگاه رول‌فرمینگ، ورق خم می‌شود و پس از آن، شکل و فرم نبشی را به خود می‌گیرد. توجه داشته باشید که دستگاه رول فرمینگ متشکل از یک سری گیربکس است که توانایی فرم دادن به ورق های فولادی را داراست. ورق با هر ضخامت و طولی که دارد، می تواند در داخل این دستگاه شکل پیدا کند. گوشه این محصول گرد است و مجه مشخصه آن هم همین است. نبشی فابریک بر اساس استاندارد GOST8510 تولید و روانه‌ی بازار می‌شود.

نبشی پرسی چیست

نبشی پرسی

تفاوت نبشی فابریک و پرسی چیست؟

مهم ترین تفاوت این دو نوع نبشی همانطور که در تعریف هر یک ارائه کردیم، در شیوه تولیدشان است. نبشی فابریک از طریق نورد گرم تولید می شود. حال آنکه نبشی پرسی از طریق فرایند نورد سرد استخراج می گردد. این نبشی ها همچنین از طریق شکل ظاهری شان هم قابل تشخیص هستند. نبشی های پرسی همانطور که گفته شد، گوشه های گرد دارند.

چند نوع سقف وجود دارد؟ آشنایی با 10 مدل سقف پرطرفدار
ادامه مطلب

مهم ترین تفاوت این دو این است که نبشی فابریک مستقیما در خط تولید شکل می گیرد. پروسه شکل دهی و پرس در همین موقع در این نوع نبشی صورت می گیرد. این در حالیست که نبشی پرسی در ابتدا پرس، فشار و شکل دهی را از سر گذرانده و از ورق فولادی به طول 6 متر آماده می‌شود و بعد از خم‌شدن، به شکل نبشی تغییر می‌کند.

 

قیمت نبشی

همانطور که می دانید قیمت نبشی متاثر از قیمت آهن در حال حاضر به عوامل متفاوتی بستگی دارد. علاوه بر نوسان روزانه قیمت ها، عامل دیگری که در تعیین قیمت این پروفیل موثر است، بحث عرضه و تقاضاست. اگر تقاضا از عضه پیشی بگیرد، بدیهی است که با تغییر چشمگیر قیمت ها مواجه می شویم.

کارخانه: 04132452641        دفتر فروش: 04134456683

جمع بندی

ما پیشتر در خصوص تعریف نبشی و انواع و کاربردهای آن به تفصیل صحبت کرده بودیم. در این مقاله اختصاصا در خصوص نبشی های فابریک و پرسی صحبت کرده و تفاوت بین نبشی فابریک و پرسی را به تفصیل بیان کردیم. اگر نظر، انتقاد یا پیشنهادی دا رید، می توانید آن را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

امتیازدهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی نوشته ها

دسته بندی محصولات