مزایای همکاری با فولاد موحد
پروفیل گیلان : 215,000 ریال
پروفیل مبارکه : 225,000 ریال
ورق شیت : 233,000 ریال
خانهمقاله قوطی پروفیل ستونی چیست و چه کاربردی دارد؟

قوطی پروفیل ستونی چیست و چه کاربردی دارد؟

15 ژوئن 2021
0 125
قوطی پروفیل ستونی چیست و چه کاربردی دارد؟

در دنیای امروز صنعت آهن و فولاد بخش بزرگی از اقتصاد و همچنین زندگی روزمره انسان ها را در دنیا را با خود درگیر کرده است. امروزه شکل های مختلفی از فولاد و آهن در کارخانجات تولید می شوند که یکی از انواع آن، قوطی ستونی می باشد.
در واقع قوطی ستونی نوعی از پروفیل به شمار میرود که با استفاده از ورقه های سیاه ساخته می شود. قوطی های ستونی دارای کاربرد های بسیار زیادی در ساخت و ساز های صنعتی و همچنین ساختمانی بوده و دارای ابعاد بسیار متنوعی است.
همچنین قوطی ستونی دارای وزن های مختلفی می باشد که در واقع تابعی از ضخامت ورقه سیاه به کار رفته در آن است و هر چه ضخامت آن بالا باشد، وزن آن نیز بالا خواهد بود.

تاریخچه تولید قوطی ستونی

قوطی های ستونی در اوایل قرن 18 توسط شخصی به نام وایت هاوس اختراع شدند. وایت هاوس با جوش دادن ورق های فولادی به صورت قوطی شکل، آن ها را تولید و برای اولین بار در دنیا عرضه کرد. اما پس از گذشت چندین سال برادران مانیسمان شکل جدیدی از قوطی ستونی با فناوری پیشرفته تری از نورد گرم ایجاد کردند که سبب افزایش چشمگیر استحکام قوطی های ستونی شد.

از قوطی های ستونی برای اولین بار در ساخت پل های خرپایی به منظور ایجاد استحکام و دوام بیشتر در قرن نوزدهم استفاده شد. البته قوطی ستونی در آن زمان در ساختار خود تفاوت هایی با قوطی ستونی امروزی داشت و نسبتا ضعیف تر بود. اما با این وجود تا مدت زیادی استفاده از قوطی ستونی برای اجرای ساخت و ساز ها مرسوم نبود زیرا استفاده از آن نیازمند هزینه های زیادی بود. علاوه بر آن، دانش کافی برای اتصال خوب و صحیح قوطی ها به اسکلت وجود نداشت و نیازمند استفاده از نیروی کار بیشتری بود.

خواص و استحکام قوطی ستونی

امروزه در ساخت قوطی پروفیل ستونی از آلیاژ هایی مانند منگنز کربن استفاده می شود که با استفاده از نورد سرد سبب افزایش استحکام قوطی ستونی شده و می تواند وزن بسیار زیادی را برای مدت طولانی تحمل کند. به همین جهت در بسیاری از ساخت و ساز های خانگی و حتی صنعتی از این قوطی ها استفاده می شود.

از دیگر ویژگی های قوطی ستونی می توان به جوش پذیری مناسب آن اشاره کرد. این قابلیت موجب می شود تا در ساخت سازه ها با سهولت انجام شود و کارگران و مهندسان بتوانند به راحتی قوطی های ستونی را با سایر اجزای ساختمان جوش بدهند.

 

 

همچنین لازم به ذکر است که امروزه قوطی ستونی در 3 نوع نورد گرم، نورد سرد و نورد مرکب در ساختمان سازی ها استفاده می شود که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد.

قوطی های نورد گرم از شمش های فولادی ساخته می شوند و در اصطلاح نیز به آن ها پروفیل می گویند. این نوع قوطی های ستونی دارای مزیت هایی همچون کیفیت بالای سطح خارجی هستند. به همین دلیل امروزه در اکثر مکان هایی که در معرض دید و توجه قرار دارند از قوطی های نورد گرم برای انجام ساخت و ساز ها استفاده می کنند.

انواع قوطی ستونی

امروزه به طور کلی دو مدل مختلف از قوطی ستونی در بازار موجود است که هر کدام دارای تفاوت هایی نسبت به یکدیگر در وزن، ضخامت و ساختار خود هستند. لذا یک نوع آن قوطی ستونی ساختمانی و دیگری قوطی ستونی صنعتی نام دارد و همان گونه که از نام آن ها مشخص است، نوع اول در سازه های ساختمانی و نوع دوم در سازه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

1. قوطی ستونی ساختمانی

این مدل از قوطی امروزه در بازار با نام قوطی پروفیل نیز شهرت دارد. این قوطی ها از ورقه های سیاه تولید شده و دارای سایز و ضخامت های متنوعی در ساختار خود هستند. این مدل از قوطی ها را به طور عمده در ساختمان سازی ها استفاده می کنند. همچنین ابعاد تولید شده از این محصول بین 100 تا 140 میلی متر متغیر بوده و بسته به نوع سازه می توان سایز مورد نظر را انتخاب کرد. علاوه بر آن ضخامت ورق سیاه بین 2 تا 6 میلی متر متغیر بوده که عامل تاثیر گذاری در مقاومت و همچنین وزن محصول است.

به طور کلی از قوطی های ستونی ساختمانی در سازه های مربوط به ساختمان ها استفاده می شود. این نوع قوطی ها نسبت به نوع صنعتی آن دارای وزن کمتر و به تبع آن قیمت کمتری هستند.

 

2. قوطی ستونی صنعتی

این نوع از قوطی ها از مقاطع تو خالی فولاد ایجاد می شوند که به همین دلیل نسبت به نوع قبل دارای استحکام و دوام بسیار بیشتری می باشد. کاربرد قوطی های ستونی صنعتی عمدتا در سازه هایی است که نیاز به تحمل وزن بالا و استحکام بیشتر دارند.

ضخامت قوطی ستونی صنعتی تولید شده توسط کارخانجات از 6 میلی متر تا سایز های بالاتر وجود دارد. همچنین طول این قوطی های ستونی در حدود 12 متر می باشد. این مدل از قوطی ها دارای وزن بسیار سنگینی نسبت به مدل ساختمانی بوده و هزینه خرید آن بالا است.

کاربرد اصلی قوطی ستونی صنعتی در ساخت و ساز های مربوط به سوله های بزرگ، انبار ها و کارخانجات بوده و عمدتا در این دست از سازه ها استفاده می شوند. همچنین لازم به ذکر است که قیمت قوطی های صنعتی تابع مستقیمی از ورق های فولادی می باشد.

جمع بندی

اگر چنانچه قصد خرید قوطی ستونی صنعتی و یا ساختمانی را دارید باید توجه داشته باشید که این محصولات به دلیل استفاده در اسکلت و ناحیه های مهمی از سازه، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند، لذا باید توجه داشته باشید که حتما از محصولات باکیفیت و دارای استاندارد های بین المللی استفاده نمایید تا زیر فشار و وزن سازه ها به خوبی دوام آورند.

 

امروزه شرکت های متعددی در زمینه تولید پروفیل و قوطی های ستونی فعالیت می کنند، شرکت فولاد موحد اولین شرکت تولید کننده قوطی ستونی و پروفیل در شمال غرب کشور می باشد که دارای تجربه و سابقه چندین ساله در این عرصه بوده و محصولات آن تماما دارای استاندارد های عالی و بین المللی می باشند.

تقاضای تماس


صدرا پروفیل کاوه

***     شرکت صدرا پروفیل کاوه      ***

امتیازدهی post

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.