تیرآهن یکی از فراورده های مهم فلز آهن است و همان طور که می دانید به طور عمده در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. در واقع این سازه یکی از اساسی ترین پروفیل های ساختمانی می باشد. اگر توجه کرده باشید، در بسیاری از ساختمان ها اولین چیزی که مشاهده می کنید، تیرآهن می باشد. شالوده اساسی و مهم برای ساختمان هایی که دارای اسکلت فلزی هستند، تیرآهن است که از دو صفحه افقی و یک ورق بین آنها تشکیل شده است.  تیرآهن در شکل های مختلف تولیده می شود، و نامگذاری این سازه فولادی بر اساس شکل ظاهری آن صورت می گیرد. این سازه فولادی به دو نوع I شکل و  H  شکل تقسیم می شود. در ابتدا تیرآهن I شکل به عنوان مصالح پایه در صنعت ساختمان سازی استفاده میشد، اما با ورود موفقیت آمیز نوع H ، این سازه توانست جایگاه بسیار مهمی را در میان سایر موارد مشابه پیدا کند و در ساخت پل ها و آسمان خراش ها به میزان بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفت. در ادامه هر دو نوع تیرآهن I  و H  را معرفی کرده و در مورد تفاوت های آنها صحبت می کنیم.

 

تفاوت تیرآهن معمولی و هاش

جان تیرآهن چیست؟

برای اینکه بتوانیم تیرآهن I و H را معرفی کنیم و نیز برای درک بهتر تفاوت های این دو نوع سازه، ابتدا بهتر است با مفهومی به نام جان تیرآهن آشنا شوید. سطح مقطع تیرآهن را در نظر بگیرید، دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر قرار گرفته اند بال و ورق ضخیمی که در بین این دو مقطع به صورت عمودی قرار گرفته است را جان می گوییم. تفاوت در شکل و اندازه‌ی بال و جان در تیرآهن باعث شده است که امروزه شاهد انواع مختلفی از تیرآهن باشیم. هر دو نوع تیرآهن I و H دارای بال بوده اما در نوع I بال ها عرض کمتری داشته و فاصله لبه های بال تا محل تلاقی بال با جان نسبتا کوتاه است، اما در نوع هاش این فاصله بیشتر است.

تفاوت تیرآهن معمولی و هاش

تیرآهن I شکل (تیرآهن معمولی)

تیرآهن I شکل همان طور که از نام آن بر می آید، سطح مقطعی شبیه به حرف انگلیسی I داشته و نسبت اندازه‌ی جان به بال در این سازه بیشتر است. نام دیگر این سازه، تیرآهن معمولی است که در بازار ایران نیز با همین نام شناخته می شود.

تیرآهن H شکل(تیرآهن هاش)

تیرآهن H شکل سطح مقطعی شبیه به حرف انگلیسی H داشته و سطح داخلی بال‌های آن هیچ شیب و انحنایی ندارد. این سازه در ایران بیشتر با نام تیرآهن هاش شناخته می شود. طول بال های این نوع نسبت به تیراهن معمولی بزرگتر می باشد و  اندازه بال و جان در این تیرآهن تقریبا برابر است. به دلیل شکل هندسی آن، در برابر بارهای وارده و ارتعاشات استحکام بیشتری دارد.

تفاوت تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش

دو تیرآهن I شکل و H شکل فقط در شکل ظاهری شان تفاوت ندارند، بلکه از نظر طراحی نیز تفاوت هایی دارند. نسبت اندازه بال و جان در این دو تیرآهن مهم‌ترین تفاوت ظاهری آن‌ها به شمار می رود. نسبت اندازه‌ی جان به بال در تیرآهن‌ معمولی بیشتر از تیرآهن هاش است. در نوع هاش، عرض بال نسبت به جان در مقایسه با نوع معمولی بیشتر، کشیده‌تر و سنگین‌تر است. به عبارتی تیرآهن ‌های هاش دارای سطح مقطع بزرگ‌تری بوده و با بال‌های عریض خود شناخته می‌شوند. همچنین بخش جان در تیرآهن‌ های هاش ضخیم‌تر بوده و این تفاوت ها سبب شده است که نوع هاش در مقایسه با نوع معمولی مقاوم تر و بهتر باشد.

مجموعه این تفاوت ها باعث شده است که  کاربردهای آن ها نیز متفاوت باشد. تیرآهن هاش به دلیل سطح مقطع خاصی که دارد، برای مصارف با طول ۱۰۰ متر استفاده می شود. اما در تیرآهن معمولی حداکثر طول ساخت 30 متر می باشد.

به دلیل نوع هندسه تیرآهن هاش و دارابودن سطح مقطع بزرگتر نسبت به تیرآهن معمولی، این نوع مقاومت قابل توجهی در برابر نیروهای برشی و خمشی دارد. همان طور که گفتیم پهنای باند این تیرآهن باعث شده است که استفاده از آن ها استحکام بیشتری به سازه ببخشد.

انواع تیرآهن H

سازه نوع H در سه نوع سبک، سنگین و فوق سنگین تولید می شود که نوع سبک (HEA) و سنگین (HEB) بیشترین کاربرد را دارند. نوع فوق سنگین در ایران کمتر مورد مصرف قرار می گیرد. این سازه ها در ضخامت جان با یکدیگر تفاوت دارند.

امیدواریم که این نوشته در بالا بردن اطلاعات شما موثر بوده باشد.

تقاضای تماس


صدرا پروفیل کاوه

***     شرکت صدرا پروفیل کاوه      ***